Az ünnepek elmúltával sokan tanácstalanul szemléljük a mérleg kijelzőjét, azon keseregve, hogyan szedhettünk fel ennyit, ilyen rövid idő alatt.
Karácsonykor szinte természetes, hogy sokkal többet eszünk, mint más napokon. Többféle ételt készítünk, új recepteket próbálunk ki, így a megszokott ízek mellett sok minden más is kóstolásra csábít. Persze a klasszikusok, a töltött káposzta és társai és az egzotikus sültek mellett mindig helyet kell szorítanunk a desszertnek – és ez mindig sikerül is. De vajon miért?
Egy friss kutatási eredmény végre megadja a választ. Az emésztőrendszerünkben termelődő hormon, a ghrelin felelős, ha a rengeteg elfogyasztott étel ellenére mégis elcsábít bennünket egy gusztusos desszert.
Hiába érezzük úgy, hogy egy falat sem férne már belénk, a ghrelin hatására olyan ínycsiklandónak tűnik az előttünk lévő étel, hogy képtelenek vagyunk nemet mondani.
A pszichoaktív szerekhez hasonlóan a ghrelin is az agyunk örömközpontját aktiválja. A szervezetünkben termelődő mennyiség egyénenként eltérő lehet, akár különböző élethelyzetek, betegségek is befolyásolhatják.
Teljes cikk itt.